Narodowe Czytanie 2021

W piątek, 3 września spotkaliśmy się z uczniami Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, aby wspólnie wziąć udział w  obchodach  jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania – akcji społecznej, której głównym celem jest zachęcanie do wspólnego zaznajamiania się z literaturą narodową.
W tegorocznej edycji w całej Polsce czytany jest dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

Narodowe Czytanie 2021 w PBW Filii w Pszczynie

W czasie spotkania, które odbyło się zdalnie na platformie Teams, przedstawiono ciekawostki dotyczące czytanego utworu, m.in. krótki czas powstania, druku książki czy wystawienia na deskach największych polskich teatrów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja krótkiego fragmentu  ekranizacji z 1930 roku w reżyserii Bolesława Newolina, uznawanego za pierwszy polski film dźwiękowy. Po wspólnej lekturze wybranych fragmentów, uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jakich książkach można znaleźć dalsze dzieje poznanych bohaterów.

Narodowe Czytanie 2021 z uczniami PZS nr 2 w Pszczynie

Narodowe Czytanie stało się po raz kolejny okazją nie tylko do wspólnej lektury, ale przede wszystkim spotkania i poczucia się częścią większej wspólnoty. Jak mogliśmy się przekonać na mapie przedstawiającej uczestników tego wydarzenia  – pomimo wielu różnic, łączy chęć bycia razem. Ponad podziałami czy granicami.